Voda

Zlikvidujte kapající kohoutky a vyberte účinný šetřič vody

Víte, že 20 % výdajů za energie běžné domácnosti spolyká ohřev teplé vody? Podívejte se na pár praktických tipů, které dokáží čtyřčlenné rodině ušetřit 5 až 8 tisíc ročně na účtech za vodu a její ohřev. Skvělé věci umí správně vybrané šetřiče vody.

Šetřiče vody:

Pro umyvadla a dřezy

Tyto šetřiče se připevňují se na konec vodovodního ramínka stejně jako obyčejný perlátor. Standardně je šetřič nastavený na průtok 6l/min. Dle potřeby si ale můžete objem průtoku vody změnit na 4, 6, 8, 10, 12 nebo 14l/min. Díky jedinečnému properlení vody vůbec nepoznáte, že teče méně vody.

Přes obyčejný perlátor proteče 15 až 17l/min. Přestože jej čistíte, usazuje se na něm vodní kámen, a tak postupně koroduje. Voda naruší sítko během dvou let. Poté je často potřeba koupit nový. Zkorodovaný perlátor může navíc obsahovat nebezpečné bakterie a kontaminovat tak protékající vodu.

Přesvědčte se, že ani větší úspora vody neznamená ztrátu pohodlí.

Zlikvidujte kapající kohoutky a vyberte účinný šetřič vody

Slabě kapající kohoutek může za den bezúčelně vypustit do odpadu zhruba 25 litrů za den, silně kapající dokonce 55 litrů. V Česku za 100 litrů studené vody zaplatíte asi 8 Kč. Slabě kapající kohoutek vám za rok udělá díru do peněženky ve výši 730 Kč a silně kapající vás vyjde dokonce na 1606 Kč ročně. Proto rozmařilé pokapávání rychle zarazte.

Druhým krokem, jak uhasit žízeň kohoutku po vodě, je pořízení perlátoru, který sníží průtok vody. Klasickým perlátorem proteče podle tlaku vody 13 až 18 litrů za minutu, ale specializované perlátory dokáží proud vody regulovat podle potřeby bez ztráty komfortu.

Dvoutlačítková toaleta ještě neznamená, že šetříte

I když můžete splachovadlo na vaší toaletě zmáčknout na dva různé stupně, ještě to neznamená, že šetříte vodou. Zhruba 75 % lidí totiž i u dvoutlačítkových záchodů používá velké tlačítko za všech okolností.

Chytré šetřiče vody pro toalety ale pustí pouze tolik vody, kolik je ke spláchnutí potřeba. Stejně funguje i WC STOP od Watersavers, díky kterému můžete na běžné toaletě spotřebovat až o 70 % vody méně.